PRESS

INSTYLE MEN – October 2012

____________________________________________________

INSTYLE MEN – June 2012

____________________________________________________

TIME OUT ISTANBUL – May 2012


____________________________

http://www.beyazkutu.com – April 2012


Café Beyazkutu

Uçsuz bucaksız moda yolundaki buluşma noktamız.

Erkek Stiline İtalyan Dokunuşu: Edoardo G. Ristori Konuğumuz

April 30, 2012

Kendisi İstanbul’da yaşamakta olan bir İtalyan. Torino doğumlu, hukuk mezunu. Erkek giyimi, kumaşlar ve stil onun en büyük tutkusu. Bir yıl önce İstanbul’a taşınarak EGRstyle’ı başlatıyor. İtalya’daki ortağıyla birlikte erkek stilini ve yaşam tarzını konu alan bu blog ile İtalya’nın ve Türkiye’nin erkeklerini stil dolu bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor. Bizden size ufak bir ipucu: Çok yakında Edoardo sizlerin stil sorularını yanıtlamaya başlayacak, beklemede kalın =)

Şimdi, Edoardo’yu yakından tanımak için buyrun ropörtajımıza!

 Merhaba Edoardo, bize biraz kendinden bahseder misin?

Edoardo: Erkek giyimi ve kumaşlarına derin bir tutku duyarak büyüdüm. Küçük bir çocukken babam ilk stil ikonumdu. İtalya’nın çeşitli yerlerine ve yurt dışına onunla birlikte seyahat ederken erkek stili, kumaşlar ve giysiler hakkında farkına bile varmadan pek çok deneyim elde etmiştim. Üniversitede hukuk okumama rağmen İtalya’da erkek giyim dükkanlarında bu tutkumu pekiştirmem mümkün oldu. Avukat olarak bir süre çalıştıktan sonra gerçek sevdamın peşine düşüp, erkek giyim sektöründe çalışmaya başladım.

 Egrstyle.com senin blog projen. Peki, bu projeden önce neler yapıyordun? Ve, Türkiye’ye gelme kararını nasıl verdin, merak ettik açıkçası.

Edoardo: Ralph Lauren, Burberry, Valentino gibi markaların reklam ve danışmanlık ile ilgili bölümleriyle iş birlikleri yaptım. Aynı zamanda, erkek giyimi konusunda bireysel danışmanlık vermeye de başladım, hala devam etmekteyim. İstanbul’a bir yıl kadar önce taşındım. Taşınmadan önce de burada iş ve kişisel nedenlerden dolayı sık sık bulunuyordum. Burada ünlü moda gruplarından biriyle çalıştığım sırada Türkiye’de erkek giyim konusundaki eksik ve güçlü noktaları görme imkanım oldu. Şu anda Beymen ile bir danışmanlık projesi yürütmekteyim.

 Şimdi İstanbul ve İtalya arasında yaşıyorsunuz. Nasıl gidiyor?

Edoardo: Benim işimde yeni trendlerden ve gelişmelerden haberdar olmak çok önemli. Türkiye’de ve İtalya’da yaşamak iki ülkedeki gelişmeleri de kolayca takip etmemi sağlıyor. Çok seyahat ediyorum ve yaptığım işi çok seviyorum.

 Şimdi blogundan bahsedelim. Nedir bu blogun arkasındaki fikir?

Edoardo: EGRstyle’ı yaratmaktaki amacım stil hakkındaki bakış açımı insanlarla paylaşmak. Ben stilin sadece giyimden ibaret olmadığına, bir yaşam tarzını yansıttığına inanırım. Stilimiz, bizim kendimizi gösterme şeklimizdir. EGRstyle, trendlerin etkisiyle ve küçük detaylarla zenginleştirdiğimiz zamansız bir stili erkeklere sunmaktadır. Trendleri takip etmekten ziyade trendleri kişisel stilimize adapte etmenin yollarını bulmak için bir kaynak yani…

 Türkiye’de erkek stiline dair bilgi veren çok az blog var. Türk erkeklerine bu blogla nasıl bir fayda sağlayacaksınız?

Edoardo: Blogda erkek giyimine dair faydalı ve kullanışlı bilgileri paylaşmaya özen gösteriyoruz. Stil klasiklerinden niş mekanlara kadar pek çok şeyi blogumuzda bulmak mümkün. Sıradan olmayan, yeni ve orijinal ürünler, trendler ve mekanları paylaşmaya çalışıyoruz. İki yeni bölüm üzerinde çalışmaktayız şu an. Biri İstanbul stiline odaklanacak, diğeri de İtalyan stili ve İtalya’da neyi nerede bulabileceğinize dair kapsamlı bir rehber olacak. Burada danışmanlık verdiğim müşterilere özel dikim gömlek getirtme servisimiz de mevcut. Ölçü alındıktan sonra bu gömlekleri İtalya’nın en iyi terzilerinde ürettirip Türkiye’deki sahibine ulaştırıyoruz. Bu sayede alışveriş için zaman ve para sıkıntısı yaşamadan özel bir hizmete  ve kaliteli giysilere sahip oluyorlar.

 Peki, stil senin için nedir Edoardo?

Edoardo: Stil, kendimizi diğer insanlardan ayırma yolumuz, kişiliğimizi ortaya çıkartmak için yaptığımız seçimlerdir. Stil sadece dış görüntü değildir. Gösteriş yapmak hiç değildir. Tavır ve özgüvenle birlikte ortaya çıkan, dışarıdan gözüken imajımızdır. Bu imaj yaşam tarzımıza ve kişiliğimize uyumlu olmak zorundadır. Hiçbir zaman başkası gibi gözükmek sizi özel yapmaz.

 Yaşam tarzı konusunda blogun nasıl yardımcı oluyor peki?

Edoardo: Yaşam tarzına dair bakış açımızı bu blogda yansıtmaya çalışıyoruz. Bu da tabii ki bizim kendi hayatlarımızdan etkilenerek ortaya çıkıyor. Çoğunluk tarafından tercih edilen mekanlar yerine küçük ve kaliteli mekanlara odaklanıyor, hoşumuza giden her şeyi paylaşıyoruz. Böylece, İtalya’ya tatile giden bir kişi yeni mekanlar hakkında bilgi sahibi olabiliyor. İtalya’dan İstanbul’a gelen bir kişi için de aynı şey geçerli tabii.

 Beyazkutu erkekleri için stil önerileriniz var mı?

Edoardo: Bence her şeyden önemlisi, kendi kişisel stilinize odaklanmak ve nasıl bir insan olduğunuzu anlamaya çalışıp, kişiliğinize göre seçimler yapmak. Vücut tipiniz ve yapmaktan hoşlandığınız şeyler size bu konuda yardımcı olacaktır. Vücudunuza yakışmayan giysileri sırf moda diye giymek, ya da yaşamadığınız bir hayat tarzına göre giyinmek pek iyi fikirler değil. İyi stil ve kötü stil diye bir şey yok bence. Herkes stilini kendisi oluşturur ve bir kişinin stilinin iyi mi kötü mü olduğuna karar vermek kimsenin işi değildir. Önemli olan dış görüntünüz sayesinde diğer insanlarla ne kadar başarılı iletişim kurabildiğinizdir.

 Teşekkürler Edoardo, yakında tekrar görüşmek üzere…

 

____________________________


ESQUIRE Turkey – April 2012


ESQUIRE TURKEY-  INTERVIEW  WITH EDOARDO RISTORI

EGRSTYLE.COM


ESQ: You set up a consulting activity in menswear. Could you talk about this project ?

E.R.: I’ve been living in Istanbul since one year and during this period I had the chance  to deeply understand the menswear market in Turkey, catching both weak and strength points.
I started to share  focused style suggestions from my internet site and I created a full consulting service both private and corporate, including image consulting, wardrobe analysis, personal shopping and corporate image seminars.
Focusing on men’s style, we provide a “custom made” services  cut by an individual for an individual  in order  to give  to  our clients  a real “style experience”.
I truly believe that , in menswear, “style” is more important than “fashion”:  you should be updated  but always according to your own style.

ESQ: What’s your favorite era of fashion?

E.R.: About men’s fashion, I can say  definitely the Dandyism, between late 18th and early 19th century, based on values of aesthetic autonomy and individual personality , in which particular importance was given to style, including the art of dressing, the refined language  and the bohemian literature , cultivating the authentic idea of beauty. Charles Baudelaire, Berry Wall and Oscar Wilde are great examples of this sophisticated era.

ESQ: If we invest in one thing this season, what should it be? Do you have any fashion advice or styling tips you could give to our readers?

E.R.: For this season I suggest two cool stuffs: a “shirt jacket”, that’s the way we call it in Italy, which is an unconstructed sport coat that wears as lightly as a shirt. Single or double breasted, it is a real passe-partout: you can wear it with a tie starting from the morning for business meetings  till a sophisticated dinner  in the night, changing the tie with a cool pochette.
The second stuff is a denim or chambray shirt with a soft spread collar: a cool seasonal must to have. Try it with a pair of dark denim pants or military chino for a rugged  look or with off-white denim pants.
My best advise  is: Do not buy or wear something just because it is fashionable or trendy, but always choose it according to your style and to the image you want to communicate.